Budowa Prusy i3 – ekstruder

Ekstruder to element dzięki któremu Twoje urządzenie CNC staje się drukarką 3D. Głównym zadaniem ekstrudera jest pobrać filament, rozpuscić go oraz nanieść na wydruk.

W dużym uproszczeniu tak on właśnie działa ale to tak jakby powiedzieć, że samochód ma koła, kierownice, silnik i jeździ. Prawda jest taka, że znaleźć dobry model ekstrudera nie jest proste. Nie bez przyczyny w Oryginalej Prusie ekstruder zmienia się z wersji na wersję.

Gdy zaczniesz zabawę z drukiem 3D to napewno spotkasz się dwoma określeniami związanymi z ekstruderem – Bowden, Direct. Jest to podstawowy podział ekstruderów na podstawie umiejscowienia silnika z radełkiem do wtłaczania filamentu. W przypadku bowdena silnik i radełko są przymocowane do ramy drukarki a filement jest doprowadzany w rurce PTFE do głowicy drukującej. Natomiat ekstrudery direct mają silnik bezpośrednio nad grzałką i stanowią część głowicy drukującej.

Wady i zalety bowden

Bowden nie nadaje się do drukowania z filamentów elastycznych, chociaż podejżewam, że sporo osób się ze mną nie zgodzi, ponieważ widziałem udane próby druku z FiberFlexa 40D. Niemniej jednak zostańmy przy tezie, że druk z filamentów elastycznych na bowdenie jest trudny.

Jak już wspomniałem wyżej silnik w bowdenie jest przytwierdzony do ramy w wyniku czego głowica drukarki jest dużo lżejsza. Efektem tego (według mnie) jest to, że nawet na byle jakim bowdnie łatwiej uzyskać lepszą jakość druku. Przyczna tego jest prosta – lżejsza głowica to mniej wibracji.

Wady i zalety directa

Zaletą jest przedewszystkim to, że możesz drukować z każdego rodzaju materiału.

Tak jak wspomniałem w przypadku bowdena dużo łatwiej uzyskać dobrą jakość wydruków to w przypadku przeciętnej jakości direct ekstrudera będziesz miał sporo problemów np. z odpowiednią sztywnością w w związu z tym wibrcjami. Przestowałem kilka różnych i ostatecznie przesiadłem się na Oryginalny Prusy, poniważ wiedziałem, że jest przetestowany przez duże grono użytkowników. Szkoda mi było czasu na eksperymenty. Chciałem aby po prostu drukarka zaczęła drukować.

Dobry ekstruder

Nie ma tutaj wyboru pomiędzy bowdenem czy direct bo to indywidualny wybór. Każdy z nich ma rzesze zwoleników i przeciwników. Natomiast jest kilka elementów o których nie wspomniałem a dobrze aby dobry ekstruder je miał.

Dwa pierwsze są związne z chłodzeniem Bardzo istone dla mnie jest to aby ekstruder miał zintegrowane zarówno mocowanie dla wentylatora do chłodzenia hotendu oraz wydajne chłodzenie wydruku. Mój pierwszy ektruder typu direct nie miał ani jednego ani drugiego w efekcie czego chłodzenie było wielką improwiazacją i na dłuższą metę bardzo mnie irytowało. Oczywiście przecież można było zaprojektować odpowiednie mocowania i zrobić wszystki prawilnie ale po co? Są dużo lepsze projekty ekstruderów.

Kolejny to czujnik, które wykrywa, że filament się skończył. Wiem, że da się bez tego żyć, bo drukowałem ale jak kilka razy Ci się filament skończy w wydruku który trwa kilka dni to zmienisz zdanie. Czujnik ten również zabezpiecza przed sytuacjami niespodziewanymi. Trafiły mi się kiedyś dwie szpule czarnego PETG, który po rozwnięciu kilku metrów był posklejany ze sobą oraz byłu bardzo kruchy, więc próba odwnięcia w sklejonych miejscahc się kończyła pęknieciem filamentu i w efekcie drukowaniem na sucho.

Również warto aby głowica była wyposażona od razu w czujnik do czujnika do poziomowania stołu aby montaż w przyszłości nie był znowu wielką improwizacją.

Sam ekstruder powinien być możliwe jak najlżejszy, ponieważ wpływa to mocno jakość wydruków. Dlatego tutaj trzeba wybierać pomiędzy ogranicznym na materiały bowdenem albo cięzkim directem. Same directy też są różne, a więc ich waga może się zmieniać. Wydaje mi się, że warto również zainteresować się Bondtechem dla MK3/MK2, który wykonany jest aluminium oraz zastosowano w nim dużo lższejszy silnik typu Pancake. W efekcie masa ekstrudera została zmniejszona z 387 g (oryginalny prusa) do 121 g. Wielu użytkowników twierdzi, że poprawa jakości wydruków jest zauważalna. Mi ciężko się wypowiedzieć, ponieważ ta modyfikacja dopiero przedemną.

Napisz w komenatrzu z jakiego ekstrudera Ty korzystasz oraz jakie widzisz w nim wady bądź zalety.