Budowa Prusy i3 – elektronika sterująca

Plan był, aby po każdym zakończonym etapie budowy drukarki opublikować sprawozdanie. Wyszło jednak trochę inaczej — według mnie lepiej. Kolejne etapy opisuje z perspektywy czasu.

Ten artykuł jest kontynuacją serii o budowaniu drukarki 3D. W poprzednim wpisie przedstawiłem jak zdobyć mechanikę oraz elementy konstrukcyjne do Prusy https://sebcza.pl/prusa-i3/czesc-1-budowa-ramy-prusa-i3/

Kolejnym krokiem jest wybór elektroniki. Postawiłem na chyba najtańsze rozwiązanie na rynku – Arduino Mega + RAMPS 1.3. To był błąd!

Najczęstszym problemem z RAMPS 1.3 są to zbyt słabe tranzystory, które sterują stołem (MOSFET’y), które się przegrzewają i bardzo często ulegają uszkodzeniu.

Na szczęście nie spowodowałem pożaru. Starałem się nie zostawiać drukarki na zbyt długo samej. Mimo to doświadczyłem kilku problemów z tą „płytką” (oczywiście chińskiej produkcji) np. spalony stabilizator liniowy w Arduino Mega, spalone złącza do stołu oraz oczywiście „rozgrzane do czerwoności” MOSFET’y.

Finalnie musiałem wymienić całą elektronikę oraz zastosować dodatkowy moduł z MOSFET’em do grzania stołu aby odciążyć tranzystory na płycie RAMPS.

Miałem już kilka maili z pytaniami o budowę Prusy i zawsze odradzam RAMPS 1.3. Jest to konstrukcja bardzo niedoskonała, która może realnie Ci zagrozić. Gdybym budował tą drukarkę drugi raz, zastanowiłbym się nad sterownikiem RAMBO, którą Josef Prusa montuje oryginalnie w swoich urządzeniach lub na innych produktach jak np. BIQU SKR E3, który montowany jest w Enderze 3 itp. Nie warto oszczędzać elemencie, który jest mózgiem drukarki.

Warto również pamiętać, że inne sterowniki zapewniają bardzo często całkiem interesujące funkcje. Np. Duet 3D z modułem WiFi, dzięki któremu masz dostęp do kolejki druku w sieci lokalnej. Einsy Rambo, posiada sterowniki silników krokowy, dzięki którym nie musisz montować endstopów.

Sterowniki siliników krokowych (stepstic) to również bardzo ważny aspekt. Te najtańsze mimo, że spełniają swoje zadanie to nie są najlepsze. Dowiedziałem się o tym, gdy chciałem zredukować głośność mojej drukarki. Tutaj też nie radzę oszczędzać. Gdy zbudujesz drukarę to będziesz chciał aby była cichsza, więc może warto zainwestować od razu w TMC2130, które pozwalają na bardzo cichą pracę drukarki a nawet na zrezygnowanie z endstopów.

Wybierając sterownik warto zwrócić uwagę na kilka parametrów pod kątem przyszłych modyfikacji i eksperymentów tj. liczby extruderów, wentylatorów, czujników temperatury.
Zanim kupisz, sprawdź czy jest w sieci gotowa obudowa dla Twojej elektroniki przystosowana do ramy Prusy. Ostatecznie zawsze możesz ją samemu narysować jednak gotowiec to zawsze mniej pracy.