Budowa Prusy I3 – konstrukcja i mechanika

Od poprzedniego wpisu o budowie drukarki minęło trochę czasu. Można by pomyśleć, że temat ucichł bo nie podołałem zadaniu. Wręcz przeciwnie! Drukarka na częściach Prusa I3 Mk2 sprawuje się całkiem dobrze i przedrukowała już ze 2 kg plastiku. Tak bardzo pochłonęło mnie jej ulepszenia i drukowanie, że zabrakło czasu na blogowanie o tym.

Budowę rozpocząłem ok. płowy listopada a pierwsze uruchomienie nastąpiło dokładnie 15 lutego. W tym wpisie opowiem Ci co potrzebujesz aby zbudować kompletną ramę drukarki. Podzielę się z Tobą również moimi spostrzeżeniami abyś nie popełnić tych samych błędów co ja.

Pierwszy druk

Rama

Podstawowym elementem drukarki o tej konstrukcji jest rama z blachy aluminiowej 6mm. Możesz ją zdobyć na dwa sposoby.

Wciąć laserem

Ja taka ramę zamówiłem w firmie Faste. Jest to firma, która zajmuje się między innymi wycinaniem to czego potrzebujemy na podstawie projektu komputerowego. Do wycinania służy im olbrzymia maszyna CNC z laserem. Skąd wziąć projekt ramy ? Najlepiej z oficjalnego repozytorium https://github.com/josefprusa/Prusa3-vanilla/blob/master/src/alu-frame.dxf. Jednak mniej oficjalnego, bo jest na profilu Josefa Prusy (twórcy Prusa i3).

Pamiętaj aby koniecznie była to  6mm blacha aluminiowa. Możesz również wyciąć ją ze stalowej ale drukarka będzie bardzo ciężka po złożeniu. Dziury wypalone przez laser do mocowania np. silników mogą być lekko stożkowe. Wyposaż się w wiertarkę i wiertło 3mm oraz 2,5 mm. Oryginalna rama ma nagwintowane otwory. Jeżeli też tak chcesz to dziury powinny mieć 2,5 mm, następnie powinieneś je prze gwintować na 3mm. Ja mam dziury 3mm i wszystko elementy przykręcałem z nakrętką po drugiej stronie ramy. Działa!

Koszt wycięcia to 200 zł netto. Osoby prowadzące działalność mogą to jeszcze wrzucić w koszty. Jeżeli nie prowadzisz działaności to będzie Cię to kosztować ok. 250 zł.

Aliexpress

Drugi sposób to zamówienie ramy z Aliexpress. Prostszy ale trzeba poczekać.

https://pl.aliexpress.com/item/Reprap-Prusa-i3-MK2-composit-Pojedyncze-rama-aluminiowa-ogrzewania-ko-6mm-Melaminy-CNC-wykonane/32848044865.html

Link pewnie dość szybko wygaśnie. Szukaj pod frazą: prusa i3 frame aluminium

Koszt ok. 200zł ale tym razem brutto.

Prowadnice

Prowadnice to po prostu metalowe wałki o średnicy 8 mm. Potrzebujesz

 • 2 x 320mm
 • 2 x 350mm
 • 2 x 370mm

Ja znalazłem zestaw za 46 zł na allegro. Szukaj pod frazą: Zestaw prowadnic fi8 Reprap, Drukarka 3d

Pręty gwintowane

Zwykły gwintowany pręt z Castoramy czy innego sklepu budowlanego. Potrzebujesz dwóch średnic. M8 i M10

4x M8 205 mm
2x M10 355 mm

 

Nakrętki i podkładki

Z przesyłką ze sklepu www.art-nierdzewne.pl zapłaciłem 14 zł z czego aż 8 zł to przesyłka.

Odkryłem całkiem przez przypadek, że w miejscowości w której mieszkam jest porządny sklep z każdą możliwą śrubką jakiej można chcieć. Jeżeli chcesz aby koszt Twojej drukarki był jeszcze mniejszy to znajdź w swoim mieście podobny sklep. Zaoszczędzisz na przesyłkach. Albo poczekaj do ostatniego wpisu z budowy mojej drukarki i zrób zbiorcze zamówienie. Ja budowałem na raty i kupowałem na bieżąco.

 • M10 DIN 439 A2 nakrętka niska 14 sztuk
 • M8 DIN 439 A2 nakrętka niska 22 sztuk
 • M10 DIN 125 A2 podkładka płaska 12 sztuk
 • M8 DIN 125 A2 podkładka płaska 22 sztuk

Możesz kupić po 2-4 każdego więcej w razie gdyby się coś zgubiło.

Inne podzespoły mechaniczne

Łożyska liniowe LM8UU x 10 (3zł x 10)

Warto kupić ze 2 więcej, nie wiem czemu ale ja dwa uszkodziłem. Wypadły kulki podczas wsuwania w prowadnicę. Uważaj, jak kulki wypadną to łożysko do wymiany.

Elementy do wydrukowania

Jeżeli masz inną drukarkę to po prostu je wydrukuj. Wypełnienie ok 30 – 40%. Y-corners może być z PLA ale reszta powinna być przynajmniej z PETG chociaż docelowo lepiej żeby była z ABS.

Jeżeli nie masz drukarki to możesz zamówić je u mnie. Wyślij maila na adres kontakt@hackcube.org

 • Koszt druku z PETG – 60 zł
 • Koszt druku z ABS – 80 zł

Narzędzia

 • Kombinerki
 • Klucz płaski 13 x2
 • Klucz płaski 17 x2
 • Zestaw trytytek
 • Wolne 400 zł = 360 zł części + ok 40 zł przesyłki

Podsumowanie

Jeżeli złożyłeś wszystko o czym wspomniałem w tym artykule to powinieneś mieć kompletną ramę drukarki. W takiej formie powinna stać na biurku i motywować Cię do dalszego działania.

Na tym etapie wydałem na budowę 300 zł. Nie dodaje kosztów związanych z drukiem elementów.

Jak poskładać w całość to co wyżej wymieniłem znajdziesz w oficjalnej instrukcji Prusy. https://manual.prusa3d.com/Guide/2.+O%C5%9B+Y/165?lang=en Miłego tworzenia!

Gotowa rama

Czytaj dalej o Elektronice sterującej do Prusy – Budowa Prusy i3 – elektronika sterująca

1 komentarz do “Budowa Prusy I3 – konstrukcja i mechanika

 1. Pingback: Budowa Prusy i3 – elektronika sterująca – Sebastian Czarnecki

Możliwość komentowania została wyłączona.