Przygotowania do budowu Prusa I3

Kilka miesięcy temu kupiłem swoją pierwszą drukarkę 3D. Nie wiedziałem, czy spodoba mi się zabawa z drukiem 3D, więc postawiłem na najtańszą na rynku Tronxy-100 znaną również jako Imakr Startt oraz Anet A8. Drukarka kosztuje ok. 600 zł. Jest niewielka jej obszar wydruku to 12x14x13 cm.

Drukarka przyszła jako zestaw do złożenia. Uważam, że jest to dużym atutem. Dzięki temu dużo nauczyłem się o jej działaniu i budowie. Jednak nim w pełni nauczyłem się jej obsługi, minęło kilka miesięcy. Dziś moje wydruki są nie porównywalnie lepsze niż te z pierwszego dnia. Dowiedziałem się co wpływa na jakość wydruku i starałem się to poprawiać.

Wydruk po modyfikacjach drukarki i dokładniejszej kalibracji.
Wydruk z pierwszego dnia posiadania drukarki.

 

Apetyt rośnie w miarę jedzenia.

Te powiedzenie sprawdza się również w przypadku mojej drukarki. Drukarka ze względu na swoją cenę ma swoje ograniczenia. Poniżej opisałem te które aktualnie trochę mi przeszkadzają aby uruchomić efektywną produkcję kostek.

Brak gorącego stołu

Ogólnie nie jest to problem w przypadku małych wydruków. Jednak w przypadku wydruków o dużym obszarze często dochodzi do odklejenia wydruku i podwijania krawędzi. Dzieje się tak, ponieważ materiał, z którego drukujemy, gdy stygnie zmniejsza swoją objętość. W przypadku dużych wydruków siła ta jest tak duża, że wydruk się odkleja. Gorący stół rozwiązuje ten problem, ponieważ podgrzewa wydruk od dołu i zapobiega gwałtownemu skurczeniu oraz odklejeniu.

Podwnięte krawędzie

Za mały obaszar druku

Aktualnie podczas druku na stole mieści mi się jedna obudowa. Trochę za mało, aby uruchomić efektywną produkcję kostek. Nie mogę również drukować większych elementów np. stojaków do filamentu..

Auto-poziomowanie stołu

Oczywiście mogę to również wprowadzić do TronXY-100 i na pewno to zrobię, ale moja nowa drukarka również musi mieć taką możliwość. Aktualnie poziomowanie stołu jest ręczne. W każdym rogu stoły jest śrubka, która regulujemy stół, aby odległość pomiędzy dyszą a stołem była taka sama na całej jego powierzchni. Drukarki z auto-poziomowaniem wyposażone są w proximity sensor (czujnik pojemnościowy), który sprawdza w różnych punktach odległość od stołu, aby podczas druku regulować odpowiednio oś Z. Dzięki temu czujnikowi nie ma potrzeby regulowania stołu ręcznie.

Ograniczenie do druku tylko z PLA

Brak podgrzewanego stołu ogranicza mnie do druku tylko z PLA. Chciałbym zacząć drukować również z innych materiałów.

 

Co musisz umieć aby zacząć bawić się w druk 3D?

Po pierwsze posiadać dużo pieniędzy albo umiejętność posługiwania się narzędziami warsztatowymi. Kupując zestaw do samodzielnego złożenia, zaoszczędzisz duży pieniędzy. Jeżeli chcesz jeszcze taniej, zbuduj swoją pierwszą drukarkę razem ze mną. Będę zamieszczał tu szczegółowe informacje o budowie drukarki Prusa I3 MK2.

Po drugie naucz się tworzyć modele 3D. Nie musisz włączać kursu Blendera. Wystarczy Ci na początek prosty Sketchup. Oczywiście w Internecie jest olbrzymia baza gotowych modeli do druku, ale uwierz mi, nic nie sprawia takiej satysfakcji jak twój pomysł przeniesiony do rzeczywistości.

Prusa I3

Wspomniałem już, że będę budował drukarkę Prusa I3. Dlaczego akurat ten model? Odpowiedź może Cię zaskoczy. Producent tej drukarki udostępnił materiały jak ją zbudować. Udostępnił również części w postaci modeli STL, które można wydrukować. https://github.com/prusa3d/Original-Prusa-i3 Drukarka jest zrobiona z ideą RepRap, a więc drukarki samo reprodukującej. Co to znaczy? Znaczy to tyle, że mając tę drukarkę, możesz wydrukować na niej identyczną. Właściwie to tylko części plastikowe.

Tutaj znajdziesz dużo informacji o budowie tej drukarki http://reprap.org/wiki/Prusa_i3_Build_Manual

Oczywiście, jeżeli nie masz doświadczenia z wiertarką, śrubokrętem, kluczami, śrubami, nakrętkami, lutownicą itd. to polecam Ci kupić https://shop.prusa3d.com/pl/drukarki-3d/59-oryginalny-zestaw-prusa-i3-mk2s.html oryginalny zestaw do samodzielnego montażu lub TronXY-100.

Oprócz elementów plastikowych, które jak pewnie się domyślasz, wydrukuję na Tronxy to brakuje mi jeszcze wiele elementów. Postanowiłem, że będę budować drukarkę w ramie Single Plate, która musi zostać wycięta z 6 mm blachy aluminium lub stali. Oprócz tego potrzebuję prętów gwintowany, łożysk liniowych, czujników, elektroniki sterującej, silników, podkładek, nakrętek itp. To są elementy, które muszę kupić dodatkowo. Aby zaoszczędzić, będę je zamawiał na AliExpress.

Budżet

Orientowałem się już ile kosztuje wycięcie ramy, która również jest dostępna w sieci. Dokładnie powiem, gdy będę miał rachunek w ręku ale jest to ok. 200 – 240 zł. Silniki krokowe to koszt ok. 150 zł. Sterownik RAMPS to koszt ok. 100 zł. Pręty do łożysk liniowych 40 zł. Reszta elementów to maksymalnie 60 zł. Chcę się zmieścić w 650 zł, więc prawie tyle ile kosztowała mnie Tronxy.

Budowa już się zaczęła czekaj na pierwszy wpis. Nie chcesz go przegapić ?! Zapisz się do newslettera ,

Docięte pręty i narożniki do Prusy I3