Efektywne zarządzanie pocztą Gmail

Wkurzają Cię e-mailowe powiadomienia z Facebooka? Allegro? Grup Google? Jednak wyrzucenie ich całkowicie do spamu lub zablokowanie nie jest tym czego chcemy. Z pomocą przychodzą etykiety i filtry w poczcie Gmail.

Etykiety to wygoda

Zacznijmy od usunięcia etykiet z których nie korzystamy. Domyślam się, że w większości będą to wszystkie. Teraz utworzymy etykiety Facebook, Allegro, Rachunki, Kolor, sebek.c@wp.pl

etykiety

Są to etykiety które w mojej ocenie uporządkują moją pocztę. Jeżeli tak nie będzie będę tworzył kolejne. Od tego momentu mogę oznaczać wiadomości etykietami. Jest to jednak męczące i przydało by się to zautomatyzować.

Automatyczny oznaczanie etykietami  – Filtry

Odfiltrowanie powiadomień i zwykłej poczty

W ustawieniach wybieramy filtry i dodajemy nowy. Należy by sprawdzić z jakiego adresu przychodzą do nas wiadomości z np. Allegro (powiadomienia@allegro.pl). Tak więc w pole Od wpisujemy ten adres i w dolnym prawym rogu klikamy na Utwórz filtr.

filtr_add1

W nowym oknie zaznaczamy, by  Zastosować etykietę Allegro. Akurat w tym przypadku chciałbym odśmiecić pocztę i zaznaczam dodatkowo Pomiń folder Odebrane. Spowoduje to, że powiadomienia allegro, nie będą mi zaśmiecać folderu odebrane, gdzie raczej spodziewam się jakiś ważniejszych wiadomości. Przydatne też będzie zaznaczenie opcji Nigdy nie oznaczaj jako ważne. 

filtr_add2

Podobnie robimy dla Facebook.

Powiadomienia z Grup Google

Korzystać z Grup Google zacząłem niedawno. Dostałem zaproszenie do pierwszej grupy gdy dołączyłem do Koła naukowego Kolor. Akurat w tej grupie nowe wątki ukazują się dość często, a powiadomienia, które dostaje na pocztę nieco mi ją zaśmiecają. Wyłączenie powiadomień nie wchodzi w grę, bo gdyby nie one w ogóle nie wiedziałbym co się dzieje.

Utworzenie filtru jest bardzo podobne jak wyżej z małym wyjątkiem.  Sprawdźmy na początku z jakiego adresu przychodzą e-maile. Okazuje się, że adresy „Od” są prywatnymi adresami członków grupy. Jednak w polu Do nie jest nasz e-mail ale e-mail grupy.

grupa_filtr

Tworząc nowy filtr uzupełniamy teraz pole Do wpisując tam adres grupy.

grupa_filtr2

Propozycję ustawień identyczne jak w przypadku Allegro.

Rachunki

Korzystam z faktur elektronicznych w sumie coraz więcej firm proponuje takie rozwiązanie, pewnie ze względu na koszty. Musimy utworzyć osobny filtr dla każdej firmy. Tak jak w pierwszym przykładzie w pole Od wpisujemy adres e-maila skąd przychodzą fakturki.

Wszystkie wiadomości oznaczamy etykietą Rachunki oraz zaznacz Nigdy nie wysyłaj do spamu oraz Zawsze oznaczaj jako ważne. Wszystko to sprawi, że nigdy nie  nie przeczytamy żadnego rachunku a system nie wepchnie faktur do spamu.

rachunki_filtr

Kilka adresów w jednej wygodnej skrzynce

Pobieranie poczty przez POP3

Zanim zacząłem korzystać Gmail’a posiadałem skrzynkę na wp.pl. Nic nie stoi na przeszkodzie aby podpiąć starą pocztę po Gmail i mieć cały czas do niej dostęp bez konieczności logowania się na dodatkowym portalu.

Jak wiadomo na wp.pl aby nie otrzymywać reklam(czytaj spamu) od WP musimy wykupić konto premium. Filtr anty spamowy nie działa na reklamy, które wysyła samo WP. Dzięki Gmailowi i filtrom łatwo pozbędziemy się niechcianej poczty.

W ustawieniach przejdź na zakładkę Konta i importowanie. Następnie znajdź i wyszukaj Dodaj posiadane konto pocztowe POP3.

W nowym oknie postępuj według kolejnych instrukcji, konto dodaje się prawie automatycznie, należy wpisać swój adres e-mail a potem hasło. Warto od razu zaznaczyć Przychodzące wiadomości oznaczaj etykietą oraz Archiwizuj otrzymane wiadomości(pomijaj folder odebrane), będzie to wygodne na razie dopóki nie rozprawimy się ze spamem.

pop3_wp

Od razu możemy skonfigurować alias dla Gmaila, który pozwoli na z poziomu Gmail wysłać pocztę z adresu sebek.c@wp.pl. W tym kreatorze klikamy cały czas Dalej, a na końcu Weryfikuj. Teraz należy sprawdzić skrzynkę na wp.pl i kliknąć w link weryfikacyjny, który dostaliśmy od Googla. Teraz poczekajmy aż Google ściągnie z serwerów wp.pl naszą pocztę .

Usuwanie spamu

Aby się pozbyć niechcianych wiadomości wysyłanych przez wp.pl musimy ręcznie dodać filtr z każdym adresem i ustawić aby takie wiadomości były usuwane albo przesyłane do folderu SPAM.

Konto na własnym hostingu

Posiadając hosting i skrzynki pocztowe we własnej domenie, możemy zrobić przekierowanie poczty na adres Gmail, następnie utworzyć filtr wpisując w pole Do adres e-mail i Zastosować odpowiednią etykietę.

Na przykładzie Direct Admin:

Chcę wiadomości ze skrzynki site@sebcza.pl mieć w Gmail. W tym celu wchodzę na Direct Admin a następnie na Aliasy pocztowe.

da_home

Dodaje nowy alias. Przekierowując pocztę na mój adres Gmail.

da_nalias

Od tej pory cała poczta, która przychodzić będzie na site@sebcza.pl będzie przekazywana do mojego Gmaila. Została jeszcze kwestia wysyłania poczty z poziomu Gmail pod adresem site@sebcza.pl .

W ustawieniach przejdź na zakładkę Konta i Importowanie, następnie w sekcji Wyślij pocztę jako kliknij Dodaj inny adres e-mail, którego jesteś właścicielem.

Wpisz swój adres e-mail w moim przypadku site@sebcza.pl

alias

Dalej standardowo bez zmian cały czas Dalej i na końcu Weryfikuj, na adres site@sebcza.pl przyjdzie e-mail z linkiem weryfikacyjnym, należy go kliknąć i możemy teraz wysyłać pocztę z adresu site@sebcza.pl

Na koniec utwórz nową etykietę i wszystkie wiadomości, które będą przychodziły na site@sebcza.pl, czyli pole Do w filtrach, przypisz do niej.