Yeoman podobnie jak Bower jest narzędziem napisanym w Node.js. Pokaże Ci jak Yeoman ułatwia prace oraz jak z niego korzystać.
Jak zacząć ?
Korzystając z NPM zainstaluj Yeomana.
npm install -g yo
Po instalacji powinieneś mieć dostępne polecenie
yo
z wiersza poleceń.
Sprawdź co potrafi Yeoman.
yo --help
Co to jest Yeoman?
Yeoman to narzędzie do „scaffoldingu”, czyli do generowania kodu. Na pewno kiedyś się z tym spotkałeś. Większość IDE ma własne rozwiązania tego typu. Jeżeli dodawałeś kiedyś klase w Eclipse to zawsze miała już jakiś domyślny szablon. Np. w Visual Studio możesz stworzyć projekt webowy, częściowo zaimplementowany i skonfigurowany. To właśnie jest scaffolding. Bardzo mocno ułatwia nam pracę tworząc pliki lub całe struktury projektów według wcześniej zdefiniowanego szablonu. W Yeoman szablony są zdefiniowane w generatorach.
Generatory skąd je wziąć i jak dodać do yeomana?
Generatory znajdziesz w oficjalnym repozytorium – http://yeoman.io/generators/.
Jest ich prawie 3,5 tyś. Dla różnych technologi, frameworków oraz z różnymi pomysłami na organizację struktury plików w projekcie.
Pokaże Ci jak zainstalować generator oraz jak generować kod na przykładzie aspnet, który jest aktualnie w centrum mojego zainteresowania. Jest to oficjalny generator dla nowego frameworka ASP .NET Core
Generator zainstalujesz za pomocą npm. W repozytorium danego generatora powinna być instrukcja jak to zrobić. W przypadku aspnet wykonaj komendę:
npm install -g generator-aspnet
Listę wszystkich dostępnych generatorów otrzymasz wpisując polecenie
yo --generators
Masz już generator teraz wypadało by wygenerować jakiś kod. Wpisz polecenie
yo aspnet
Yeoman poprosi Cię o wybranie rodzaju projektu jaki chcesz stworzyć. Ten generator dostarcza możliwość stworzenia aplikacji konsolowej, aplikacji webowej, aplikacji webowej z gotowymi klasami do autoryzacji użytkownika i jeszcze kilku innych. Ja wybieram aplikację webową.
Możesz teraz w łatwy sposób wygenerować inne pliki np. plik .gitignore
yo aspnet:gitignore
Może potrzebujesz szybko interfejsu? Nie ma problemu
yo aspnet:Interface IContact
Polecenie wyprodukuje plik IContact.cs
A może chcesz widok w Razor:
yo aspnet:MvcView ContactView
Listę wszystkiego co może ten generator znajdziesz w dokumentacji https://github.com/omnisharp/generator-aspnet#readme
PODSUMOWANIE
Yeoman jest ciekawą alternatywą dla rozwiązań proponowanych przez różne IDE. Jego zaletami jest to, że jest cross platformowy, niezależny od edytora oraz jest oprogramowanie z otwartym źródłem.
Możemy w łatwy sposób tworzyć własne szablony. Wiele IDE posiada wtyczki, które integrują się z Yeomanem. Natomiast jeżeli takiej integracji nie ma to nadal można korzysta z konsoli.

Software Developer | .NET and Angular enthusiast | 3D Printing fanatic