MySensors Arduino framework

Stwórz bezprzewodową sieć czujników i urządzeń w myśl idei Internet Of Things dzięki płytkom Arduino i frameworkowi MySensors.

Co to jest MySensors?

MySensors to projekt rozwijany na licencji wolnego oprogramowania GPL V2. Twórcy mówią o projekcie:

„Our vision at MySensors is to provide an open platform for collecting sensor data and to help you to build your own dirt cheap wireless sensors and actuators.
We call it the „Internet of Your Things” – where you are in control!”

MySensors sam w sobie to biblioteka napisana w C++ docelowo na urządzenia Arduino. Zapewnia ona praktycznie „out of the box” komunikację bezprzewodową. Wystarczy odpowiednio podłączyć moduł radio nRF24L01 a następnie użyć gotowej klasy.

Oprócz biblioteki w C++ twórcy dostarczają również:

    • Instrukcje krok po kroku jak zbudować i zaprogramować własne bezprzewodowe urządzenia.
    • Pluginy do różnych kontrolerów, dzięki którym MySensors może współpracować z oprogramowaniem do sterowania mieszkaniem.
    • Instrukcje jak zbudować gateway, czyli urządzenie, które jest punktem dostępowym i za pomocą którego urządzenia komunikują się z kontrolerem.
    • Aktywną społeczność ludzi, którzy rozwijają MySensors.
    • Wiele gotowych rozwiązań, które możesz wykorzystać w swoich projektach, włączając w to niestandardowe projekty płytek PCB czy gotowe projekty obudów do druku 3D.

Jak zacząć?

Najlepiej od zamówienia przynajmniej dwóch płytek Arduino UNO oraz kilku modułów nRF24L01. Oprócz tego przyda Ci się na pewno płytka prototypowa, na początku nie za duża. Razem z płytką wyposaż się w kabelki do płytki protypowej. Nie oszczędzaj w tej kwestii. Kabelków nigdy za wiele. Pamiętaj, aby mieć różne rodzaje kabelków męski-meski, żeński-męski, męski-żeński. Przyda Ci się również zestaw rezystorów. Nie duży zestaw znajdziesz na Botland oraz kondensatorów
Czujniki do Arduino zamów takie, jakie są Ci potrzebne. Na stronie MySensors znajdziesz listę potrzebnych dodatkowych elementów pod każdym urządzeniem. Dla przykładu https://www.mysensors.org/build/relay w sekcji Buing guid masz odnośniki do ebaya.

Płytki Arduino oczywiście polecam Ci oryginalne. Są na pewno wyższej jakości. Jeżeli jednak wydanie ok. 100 zł za płytkę to według Ciebie za dużo, wejdź na Ebay bądź Alliexpress i zamów klona prosto z Chin. Wadą tego rozwiązania jest to, że jak coś przyjdzie uszkodzone, to możesz szukać jedynie wiatru w polu, Czas dostawy przy „Free international shipping” wynosi 11-35 dni. Zaletą jest cena, która wynosi ok. 12 zł za płytkę Arduino Uno R3. Oczywiście, jeżeli chciałbyś zrobić urządzenie małych rozmiarów musisz wyposażyć się dodatkowo w Arduino Pro Mini, które znajdziesz na allegro za ok. 10 zł za sztukę. Do wersji pro mini będziesz potrzebował programatora np. USBASP możesz również zaprogramować promini za pomocą Uno.

Jako kontroler polecam https://www.mysensors.org/controller/homeassistant .

Tworzenie podstawowych sensorów polega na podłączeniu jak na obrazku i kopiowania kodu do Arduino Studio. Życzę Ci miłej zabawy.